73 millioner til kritisk syge

Flere end 1.100 medlemmer af Industriens Pension fik i 2009 brug for deres forsikring ved kritisk sygdom. Sammenlagt fik de udbetalt 73 millioner. 29 % flere søgte om kritisk sygdom end i 2008.

-2009 er det år, hvor vi fik allerflest ansøgninger. I gennemsnit fik vi 5 ansøgninger om kritisk sygdom om dagen, hvilket sammenlagt er 29 % mere end året før.  Selvom det ikke er alle, som opfyldte kravene for at få en udbetaling, så er vi glade for, at medlemmerne i højere grad ved, at de kan få hjælp fra os, siger Joan Alsing.

Industriens Pension har gennem de sidste tre år arbejdet for at sikre, at kritisk syge får de penge, som de har ret til. Selvom flere har søgt om udbetaling, er der stadig behov for at udbrede kendskabet til kritisk sygdom. En Gallup-undersøgelse foretaget for Industriens Pension viser, at kun hvert tredje medlem ved, at han har en forsikring.

En blodprop og 100.000 kr.

Henning Brown fra Odder fik udbetalt 100.000 kr., da han fik en blodprop.
Læs, hvad pengene har betydet for ham.

I løbet af 2009 blev forsikringen forbedret, så du i dag som standard har ret til 100.000 kr. Du kan vælge at sætte beløbet op eller ned.
Læs mere om kritisk sygdom og hvordan du skruer op eller ned for forsikringen.

Se også 1.400 fik hjælp, fordi de ikke kunne arbejde