Forudsætninger for beregningen
Beregningen er foretaget på grundlag af de samfundsforudsætninger, som brancheorganisationen Forsikring og Pension har fastsat:
- Inflationen forudsættes til 2,5 pct. pr. år
- Nyplaceringsrenten for obligationer forudsættes til 4,5 pct. pr. år.
- Afkastet af aktier forudsættes til 7,5 pct. pr. år.
I det beløb, som du får fra beregneren, er fratrukket skat på pensionsafkast og de omkostninger, der er forbundet ved at investere dine indbetalinger.
1% af din indbetaling til ekstrapension bliver lagt til side for at opfylde lovens krav om, at vi skal have penge stående til at dække et eventuelt underskud. Pengene bliver forrentet og senere udbetalt til dig, med mindre vi mod forventning skulle få underskud.
Hvis de nævnte forudsætninger afviger fra de faktiske i perioden frem til pensionering, vil den beregnede pension ændre sig. Specielt kan værdien af din fremtidige pension blive lavere end den beregnede.